A gitár pedálok olyan eszközök, amelyekkel változtathatod a gitárod hangját és kifejezőképességét. A pedálok különböző effekteket biztosítanak, amelyeket a gitárosok a saját stílusukhoz és ízlésükhöz igazíthatnak. A pedálok sokféle típusa létezik, de most csak a legfontosabbakat fogjuk megvizsgálni.
Torzító pedálok
A torzító pedálok olyan hatást hoznak létre, amelyek torzítják a gitár hangját, vagyis megnövelik a hanghullám formájának amplitúdóját és megváltoztatják az alakját. A torzítás eredménye egy keményebb, súlyosabb és agresszívebb hang, amelyet sok rock, metal és punk zenében használnak.
A torzító pedálok négy fő típusa van: boost, overdrive, distortion és fuzz. Ezek a pedálok különböző mértékben torzítják a hangot, és más-más karaktert adnak neki.
Boost pedál:
A boost pedál minimálisan torzítja a hangot, csak annyira, hogy megnövelje a hangerőt és kiemelje a gitár természetes hangját. A boost pedált általában más effektekkel együtt használják, például egy erősítővel vagy egy másik torzító pedállal, hogy még jobban felerősítsék azok hatását. A boost pedál hasznos lehet szólókhoz vagy olyan részekhez, amelyeknél több dinamikát szeretnél elérni.
Overdrive pedál:
Az overdrive pedál kissé több torzítást ad a hangnak, mint a boost pedál, de még mindig megtartja a gitár tisztább hangját. Az overdrive pedál utánozza azt az effektet, amikor egy csöves erősítőt nagyon feltekernél, így a hang melegebbé, teltebbé és élettelibbé válik. Az overdrive pedált sok blues, rock és country zenében használják, mert jól illik az akusztikus gitár mellé is.
Distortion pedál:
A distortion pedál jelentősen torzítja a hangot, és teljesen megváltoztatja annak karakterét. A distortion pedál egy keményebb, sötétebb és harapósabb hangot hoz létre, amelyet sok metal, hard rock és punk zenében használják. A distortion pedál nagyon erős és határozott hangot ad a gitárnak, ami jól illik az erőteljes riffekhez és szólókhoz.
Fuzz pedál:
A fuzz pedál a legextrémebb torzítást adja a hangnak. A fuzz pedál annyira eltorzítja a hanghullám formáját, hogy szinte négyzet alakúvá válik. A fuzz pedál egy nagyon durva, zajos és szintetikus hangot hoz létre, amelyet sok pszichedelikus rock, „garázs rock” (Garage Rock) és grunge zenében használják. A fuzz pedál egy nagyon különleges és egyedi hangot ad a gitárnak, ami jól illik a kísérletező zenékhez.
A torzító pedálok vásárlásakor több szempontot is figyelembe kell venned:
A stílusod:
Elsősorban azt kell eldöntened, hogy milyen stílusú zenét szeretnél játszani, és ehhez milyen típusú torzítás illik legjobban. Ha például blues-t játszol, akkor valószínűleg egy overdrive pedált választanál, ha metal-t, akkor egy distortion pedált, ha pszichedelikus rockot, akkor egy fuzz pedált.
A hangod:
A torzító pedálok nem csak a stílusodhoz, hanem a gitárodhoz és az erősítődhöz is illeszkedniük kell. Különböző gitárok és erősítők különböző hangot adnak, és ezeket a torzító pedálok másképpen befolyásolják. Ezért fontos, hogy kipróbáld a pedált a saját gitároddal és erősítőddel, hogy meghallgasd, hogy tetszik-e a hangja.
A beállítások:
A torzító pedálok általában több beállítási lehetőséget is kínálnak, amelyekkel finomhangolhatod a hangodat. A leggyakoribb beállítások a következők:
Level:
Ez szabályozza a pedál kimeneti hangerősségét. Ezzel beállíthatod, hogy mennyire legyen hangos a torzított hangod.
Gain:
Ez a beállítás szabályozza a pedál torzításának mértékét. Ezzel beállíthatod, hogy mennyire legyen torz a hangod.
Tone:
A tone poti szabályozza a pedál hangszínét. Ezzel beállíthatod, hogy mennyire legyen magas vagy mély a hangod.
Néhány nevezetes torzító pedál:
Ibanez Tube Screamer:
Az egyik legnépszerűbb és legbefolyásosabb overdrive pedál, amelyet olyan gitárosok használnak, mint Stevie Ray Vaughan, John Mayer vagy Eric Clapton. Ez a pedál egy meleg, gazdag és dinamikus overdrive hangot ad, amely jól illik a blues és a rockzenéhez.
BOSS DS-1:
Az egyik legismertebb és legelterjedtebb distortion pedál, amelyet olyan gitárosok használnak, mint Kurt Cobain, Joe Satriani vagy Steve Vai. Ez a pedál egy kemény, sötét és harapós distortion hangot ad, amely jól illik a metal és a hard rock zenéhez.
Electro-Harmonix Big Muff Pi:
Az egyik legikonikusabb és legkarakteresebb fuzz pedál, amelyet olyan gitárosok használnak, mint Jimi Hendrix, David Gilmour vagy Jack White. Ez a pedál egy nagyon durva, zajos és szintetikus fuzz hangot ad, amely jól illik a pszichedelikus rock és a grunge zenéhez.
Térhatást biztosító effektpedálok
A térhatást biztosító effektpedálok olyan effekteket hoznak létre, amelyek megváltoztatják a gitár hangjának térbeli érzetét. Ezek az effektek úgy hatnak, mintha a gitár hangja különböző akusztikus környezetekben szólna. A térhatást biztosító effektpedálok három fő típusa van: delay, reverb és chorus.
Delay pedál:
A delay pedál úgy működik, hogy megismétli a gitár hangját egy bizonyos idő elteltével. A delay effekt olyan hatást kelt, mintha a gitár hangja visszaverődne egy falról vagy egy nagy teremből. A delay pedál segítségével különböző időbeli késleltetéseket és ismétlésszámokat állíthatsz be a hangodnak. Így különböző visszhangos és ismétlődő hangokat hozhatsz létre, amelyek jól illenek a reggae, a funk vagy az ambient zenéhez.
Reverb pedál:
A reverb pedál úgy működik, hogy több kis késleltetett és csillapított hangot ad hozzá a gitár hangjához. A reverb effekt olyan hatást kelt, mintha a gitár hangja egy nagy, visszhangos térben szólna, mint egy templom vagy egy barlang. A reverb pedál segítségével különböző térbeli mélységeket és szélességeket állíthatsz be a hangodnak.
Chorus pedál:
A chorus pedál úgy működik, hogy több kis frekvencia eltolódott és modulált hangot ad hozzá a gitár hangjához. A chorus effekt olyan hatást kelt, mintha több gitár szólna egyszerre, de kissé eltérően. Mint egy kórus, amiről a nevét kapta. A chorus pedál segítségével különböző hangszíneket és gazdagságot adhatsz a hangodnak.
Vásárlásakor több szempontot is figyelembe kell venned:
A stílusod:
Elsősorban azt kell eldöntened, hogy milyen stílusú zenét szeretnél játszani, és ehhez milyen típusú térhatás illik legjobban. Ha például akusztikus zenét játszol, akkor valószínűleg egy reverb pedált választanál, ha rock zenét, akkor egy delay pedált, ha pop zenét, akkor egy chorus pedált. Persze ettől el lehet térni, minden is a Te ízléseden múlik. Nincsenek kőbe vésett szabályok.
A “hangod”:
Az effektpedáloknak nem csak a stílusodhoz, hanem a gitárodhoz és az erősítődhöz is illeszkedniük kell. Különböző gitárok és erősítők különböző hangot adnak, és ezeket az effekt pedálok különbözőképpen befolyásolják. Ezért fontos, hogy kipróbáld a pedált a saját gitároddal és erősítőddel, hogy meghallgasd, hogy tetszik-e a hangja.
A beállítások, paraméterek
Általában több beállítási lehetőséget is kínálnak, amelyekkel finomhangolhatod a hangzásodat. A leggyakoribb beállítások a következők:
Level:
Szabályozza a pedál kimeneti hangerősségét. Ezzel beállíthatod, hogy mennyire legyen hangos a térhatásos hangod.
Time:
Ez a paraméter szabályozza a delay és a reverb pedálnál a késleltetés időtartamát. Ezzel beállíthatod, hogy mennyire legyen hosszú vagy rövid a visszhangod.
Feedback:
Adja meg a delay és a reverb pedálnál az ismétlésszámot. Ezzel beállíthatod, hogy mennyiszer ismétlődjön meg a visszhangod.
Tone:
A delay és a reverb pedálnál a visszhang hangszínét módosítja. Tehát, hogy mennyire legyen magas vagy mély a visszhangod.
Rate:
A rate poti szabályozza a chorus pedálnál a moduláció sebességét. Azt, hogy mennyire legyen gyors vagy lassú a chorus effekt.
Depth:
A depth feladata a chorus pedálnál a moduláció mélységének változtatása. Így beállíthatod, hogy mennyire legyen erős vagy gyenge a chorus effekt hatása a hangra.
Néhány nevezetes térhatást biztosító effektpedál:
BOSS DD-3:
Az egyik legnépszerűbb és legklasszikusabb delay pedál, amelyet olyan gitárosok használnak, mint The Edge, David Gilmour vagy John Frusciante. Ez a pedál egy tiszta, digitális és pontos delay hangot ad, amely jól illik a rock és a pop zenéhez.
Electro-Harmonix Holy Grail:
Egyik legkedveltebb és legkarakteresebb reverb pedál, amelyet olyan gitárosok használnak, mint Jack White, Johnny Marr vagy Thom Yorke. Ez a pedál egy meleg, analóg és természetes reverb hangot ad, amely jól illik az akusztikus és az alternatív zenéhez.
BOSS CE-2:
Az egyik legismertebb és legbefolyásosabb chorus pedál, amelyet olyan gitárosok használnak, mint Andy Summers, John Petrucci vagy Kurt Cobain. Ez a pedál egy gazdag, analóg és széles chorus hangot ad, amely jól illik a pop és a grunge zenéhez.
Modulációs effektpedálok
A modulációs effektpedálok olyan effekteket hoznak létre, amelyek megváltoztatják a gitár hangjának frekvenciáját és /vagy fázisát. Ezek az effektek úgy hatnak, mintha a gitár hangja hullámzana vagy forogna. A modulációs effektpedálok négy fő típusa van: phaser, flanger, tremolo és vibrato.
Phaser pedál:
Ez úgy működik, hogy több kis fáziseltolódott hangot ad hozzá a gitár hangjához. Így olyan hatást kelt, mintha a gitár hangja áthaladna egy forgó szűrőn. A phaser pedál segítségével különböző hullámformákat és színeket adhatsz a hangodnak.
Flanger pedál:
Több kis frekvencia-eltolódott hangot ad hozzá a gitár hangjához. Az effekt olyan hatást kelt, mintha a gitár hangja áthaladna egy repülőgép motorján. A pedál segítségével különböző „jet-szerű” és fémes hangokat adhatsz a hangodnak.
Tremolo pedál:
Periodikusan csillapítja és erősíti a gitár hangját. A tremolo effekt olyan hatást kelt, mintha a gitár hangereje rezegne vagy pulzálna. A pedál segítségével különböző ritmusokat és intenzitásokat adhatsz a hangodnak.
Vibrato pedál:
Periodikusan növeli és csökkenti a gitár hangjának frekvenciáját. A vibrato effekt olyan hatást kelt, mintha a gitár hangmagassága ingadozna vagy lengene. Ennek segítségével különböző magasságokat és mélységeket adhatsz a hangodnak.
A modulációs effektpedálok vásárlásakor több szempontot is figyelembe kell venned a fent már leírtakat, a stílusod, amit játszani szeretnél, és azt, hogy a meglévő felszereléssel hogyan szól együtt az új kütyü 🙂
A beállítások
A modulációs effektpedálok általában több beállítási lehetőséggel is rendelkeznek, amikkel finomhangolhatod a hangodat. A leggyakoribb paraméterek a következők:
Level:
Szabályozza a pedál kimeneti hangerősségét. Ezzel beállíthatod, hogy mennyire legyen hangos a modulált hangod.
Rate:
A pedál moduláció sebességét adja meg. Tehát, hogy mennyire legyen gyors vagy lassú a moduláció.
Depth:
Adja a moduláció mélységét, hogy mennyire legyen erős vagy gyenge a moduláció.
Néhány nevezetes modulációs effektpedál:
MXR Phase 90:
Az egyik legnépszerűbb és legklasszikusabb phaser pedál, amelyet olyan gitárosok használnak, mint Eddie Van Halen, David Gilmour vagy Tom Morello. Ez a pedál egy egyszerű, de hatékony phaser hangot ad, amely jól illik a rock és a metal zenéhez.
Electro-Harmonix Electric Mistress:
Egyik legkedveltebb és legkarakteresebb flanger pedál, amelyet olyan gitárosok használnak, mint Andy Summers, John Frusciante vagy Alex Lifeson. Ez a pedál egy gazdag, analóg és színes flanger hangot ad, amely jól illik a pop és az alternatív zenéhez.
BOSS TR-2:
Egyik legismertebb és legelterjedtebb tremolo pedál, amelyet olyan gitárosok használnak, mint Johnny Marr, John Fogerty vagy Brian Setzer. Ez a pedál egy tiszta, digitális és pontos tremolo hangot ad, amely jól illik a folk és a country zenéhez.
BOSS VB-2:
Az egyik legismertebb és legbefolyásosabb vibrato pedál, amelyet olyan gitárosok használnak, mint Robert Smith, Steve Lukather vagy B.B. King. Ez a pedál egy meleg, analóg és természetes vibrato hangot ad, amely jól illik az akusztikus és a blues zenéhez.
Multieffektek
Még a végén szót kell ejteni a multieffekt pedálokról. Picit drágábbak ugyan, mint az egyes pedálok, de cserébe, mint a neve is mutatja, több pedált “tartalmaznak”. Lehetőséged van több pedál egymás után fűzésére virtuálisan. Így olyan, mintha több tíz – esetleg száz pedálod lenne, amiből tudsz válogatni, hogy mi legyen a sorban. Többféle torzító szimuláció, delay-ek, kórusok…minden is. Igazán jó móka kísérletezni vele! Vannak olyan multieffektek, amik erősítő szimulációval is rendelkeznek, tehát egy adott erősítő és hangfalának karaktereit adja vissza.
De ez már önmagában egy külön blog cikk téma, amit majd a jövőben ki is fejtek…
Remélem, hogy ez a blog bejegyzés hasznos volt számodra, és segített megismerni a gitár pedálok világát. Ha tetszett ez a cikk, kérlek, oszd meg a barátaiddal, és iratkozz fel a gitár oktatással foglalkozó Facebook oldalamra, ahol még több érdekes és hasznos információt találhatsz a gitárról. Köszönöm, hogy elolvastad, és további jó gitározást kívánok!