Kezdő gitárosként nagy a kísértés, hogy minden egyes hangot lepengetéssel játssz. A tapasztalt gitárosok azonban tudják, hogy a váltakozó (váltott) pengetés a legjobb módja annak, hogy „feljebb” lépj.
Ez a klasszikus, staccato stílusú pengetés váltakozó leütések és felütések kombinációját használja. Így könnyedén játszhatsz és nagyon hamar villámgyorsan is. Szinte minden zenei műfajban alkalmazható — a Bluestól kezdve a Rock-on, Funky-n át a Metalig, Jazz-ig.
Lássuk, miről lesz szó?
Tartalomjegyzék
Az alapok
Technika
További tippek
Gyakorlatok
Záró gondolatok
Az alapok
Sok gitárkotta nem jelöli a pengetést, rád hagyja, hogy eldöntsd, mi jó neked. Máskor szimbólumokkal jelölve látod őket. A lefelé pengetés szimbóluma úgy néz ki, mint egy asztal, vagy alul nyitott doboz, míg a felfelé pengetés jele úgy néz ki, mint egy V.
A lefelé mutató szimbólumot (balra) a lefelé nyíló, a felfelé mutató szimbólumot (jobbra) pedig a felfelé mutató nyílásról ismerheted fel. Ugyanezt a jelölést használják más vonós hangszerek, például a hegedű és a cselló is.
A legtöbb alternatív pengetéses figcsit és riffet lefelé pengetéssel kezdenénk. Mégis hasznos, ha megbarátkozol a felütéssel való kezdéssel is — különösen a szinkópás ritmusoknál.
A váltott pengetés típusai
Három fő típusa van. Ezek a következők:
Dupla pengetés: egy le-, majd egy felpengetés (vagy fordítva) egy húron. Ez az, amikor ugyanazt a hangot többször duplán pengeted, ezt tremoló pengetésnek is nevezik.
Külső pengetés: lepengetések lejátszása a mélyebb húron és felütések lejátszása a magasabb húron. A pengetőnek az egyik húr külső „szélétől” a másikig kell haladnia.
Belső pengetés: a leütés egy magasabb húrra és felütés egy alacsonyabb húrra esik. A pengetődnek a két húr közötti térben kell maradnia nagyjából.
Technika
A bal kéz technikája az alternatív pengetésnél hasonló más stílusokhoz. Az ujjhegyeket közvetlenül a bund fölé kell nyomni, miközben a csuklódat kiegyenesíted és a válladat ellazítod.
A legnagyobb kihívást a bal kezed számára az jelenti, hogy pontosan ugyanabban az időben kell lefognod a hangokat, amikor a jobb kezed penget. Kezdd lassan, egyszerű feladatokkal, riffekkel. Mielőtt észrevennéd, mindkét kezed szinkronban fog mozogni.
A jobb kéz technikája természetesen egy kicsit bonyolultabb, mint a bal. Bontsuk le…
Pengető
Először is fontos, hogy a játékstílusodnak megfelelő pengetőtípust válassz.
Kezdőknek egy standard pengetőt ajánlok, enyhén lekerekített hegyűvel. Valami olyanra gondolok, minta Fender „Medium”, vagy „Heavy” pengetői. Bármilyen normál vastagságú (0,8-1,2 mm) pengető megfelel. Ha azonban a gitárodon közepes vagy vastagabb húrok vannak, jobban jársz egy nehéz (1,2-1,5 mm) vagy extra nehéz (1,5-2 mm) pengetővel. Én Dunlop Tortex 1.14mm-est használok.
A legtöbb pengető, amelyet a zenei boltokban találsz, szabványos vagy normál vagy nehéz méretekben. Ha jazz- vagy metálgitáros vagy, akkor a jazz pengetőt részesítheted előnyben. Ezeknek a típusoknak extra éles hegyük van — tökéletes az „őrült” szólókhoz.
Fogás
Ha a pengetőt a széles végénél fogod, a hegye a kezed felé esik és így használhatatlan lesz. Ezért fontos, hogy a hüvelyk- és mutatóujjadat közvetlenül a hegye fölött tartsd. A hegye elég, ha pár milliméternyit lóg ki. Ha sokat hagysz kilógni, a pengetés „bátortalan” lesz, nem fog jól szólni a hang. Így nagyobb kontrollt kapsz a pengetési mozdulatod felett.
Amikor gyorsan akarsz játszani, természetesnek tűnik, hogy megfeszíted a kezed, hogy kontrolláld a mozgást. De ironikus módon ez lelassítja a váltakozó pengetési sebességet.
Ehelyett tartsd inkább lazán, de stabilan. Nem annyira feszesen, hogy ne tudjon egy picit mozogni a tehetetlensége miatt. De ne is olyan lazán, hogy a pengetőd elrepüljön a játék közepén! Nekem annak idején sokszor landolt a hanglyukban, aztán meg rázogattam a gitárt, hogy visszaszerezzem az elkóborolt pengetőt…
Szög
Egy másik gyakori kezdő hiba, hogy a pengetőt egyenesen lefelévagy felfelé tartod a pengetés irányától függően. Így olyan lesz a mozdulat, mintha kerítést festenél, vagy kenyeret vajaznál. Inkább tartsd, úgy, hogy a hegye merőlegesen a húrhoz érjen. Így kevésbé valószínű, hogy véletlenül eltalálod a szomszédos húrokat.
Remélem jól látszik a képen a különbség az ajánlott, és nem ajánlott fogás között..
Próbáld meg enyhén ferdén tartani a pengetőt. A hegyének épphogy csak érintenie kell a húr tetejét. Most képzeld el, mint egy ingát, ahol a hegye ide-oda leng a húr egyik oldaláról a másikra.
Ugyanez az elv vonatkozik a belső és külső pengetésre is. Csakhogy a pengetőt szélesebb ívben kell „lendítened”, hogy minden egyes húrt eltalálj – különösen akkor, ha húrokat hagysz ki. Minél magasabbra lendíted, annál kisebb a valószínűsége, hogy véletlenül közbeeső húrokat találsz el.
Kéz, csukló és kar
A tökéletes pengetés ingamozgása érdekében a kezedet is minden alkalommal el kell forgatnod. Úgy mozgasd, mintha vizet szeretnél lerázni a kézfejedről
Lefelé és felfelé pengetés
Ahogy a pengető hegyét lefelé mozgatod, ugyanabban az ívben, ugyanazon az útvonalon kell visszafelé is pengetni. Sok kezdő visszafelé kanalazó mozgást csinál, mint amikor a levest kanalazod, tudod… Ügyelj arra, hogy ne az ujjaiddal pengess, ha már a csuklódat használod, mert ezzel aszimetrikussá teszed a mozdulatot, és így pontatlan lesz a játék.
Ideális esetben ez a mozgás a könyököd helyett a csuklódból indul. Minél kevesebb felesleges karmozgásod van, annál gyorsabban (és hatékonyabban) tudsz pengetni. De ha gondjaid vannak, nyugodtan mozgathatod az egész karodat, amíg el nem sajátítod a dolgot.
A még stabilabb kéz érdekében próbáld meg a tenyered élét a gitár hídjához rögzíteni. Ez megadja majd a szükséges támaszt, amire szükséged van. De mégjobb, ha a kisujjad letámasztod a gitár testéhez.
Sebesség
Mint minden technikánál, a pontosság fontosabb, mint a sebesség. Először a váltakozó pengetés ritmusára koncentrálj, a le- és felütéseid legyenek stabilak és egyenletesek. Ezután gondolkodhatnál a tempó növelésén. De fölösleges gondolkodni, érezni fogod, ahogy egyre könnyebben megy a pengetés, úgy gyorsul a játék.
Nem számít, hogy hol tartasz a tanulásban, érdemes metronóm segítségével gyakorolni. A szüntelen kattogó zaj idegesítő lehet ugyan, de ez a legjobb módja az állandó ritmus megtartásának.Ha kezdő vagy, azt javaslom, hogy valahol 60-80 ütés/perc (BPM) körül kezdj. Ezután lassan haladhatsz felfelé a végtelen BPM-ig.
Ha már kényelmesen játszol lassú tempóban, két lehetőséged van:
Egyik
Növeld a tempót 10 BPM-el, és addig gyakorolj, amíg nem sikerül. Ezután növeld még 5-10 BPM-el.
Másik
„Túltolni” és 20 BPM-es emelésre törekedni. Játszd végig néhányszor. Lesznek hibák, de sebaj. Ezután csökkentsd a tempót 10 BPM-el. Így könnyebben fog menni
Néhány gitáros úgy találja, hogy a 2. lehetőség hatékonyabb. Mások az 1. módszert részesítik előnyben. Próbáld ki mindkettőt, és nézd meg, melyik válik be neked a legjobban.
További tippek
Íme néhány egyéb dolog, amit érdemes szem előtt tartani, amikor megtanulod a váltakozó pengetést:
Lélegezz: ez elengedhetetlen. Minél nyugodtabb vagy, annál jobban fogsz játszani.
Váltogasd az egyes hangokat: összpontosíts arra, hogy minden egyes leütés után egy felütést adj hozzá, és fordítva. Ha már jól megy a mozgás, elgondolkodhatsz azon, hogy bizonyos figcsik könnyebbé tételéhez plusz leütéseket vagy felütéseket adj hozzá a levegőben. De egyelőre maradjon állandó.
Vedd fel magad: tűzz ki célul egy-egy rövid hangfájlt minden gyakorlás alkalmával. Ha meghallgatod magadat, az segít megítélni a sebességedet, a pontosságodat és a ritmusodat. Így tudsz kiigazításokat végezni a következő gyakorlásra.
Hallgasd a mestereket:
Joe Bonamassa John McLaughlin, Al Di Meola, Paul Gilbert, Steve Morse és John Petrucci mind híres a „gyilkos” alternatív pengetésükről. Hallgasd meg a dalaikat inspirációként, miközben a saját képességeiden dolgozol.
Gyakorlatok
Most jön a mókás rész – a technika gyakorlatba ültetése.
Kezdetnek próbáld ki a dupla- és tremoló pengetést. Ezután térj át az egyszerű külső és belső pengetésekre, kiindulópontként a pentaton skálát használva. Ha már magabiztosnak érzed magad az egyes alternatív pengetési stílusokban, elkezdheted a húrok közti ugrálást, és bonyolultabb skálákat és arpeggiókat is le tudsz játszani.
Gyakorlat #1: Kromatikus séta
Az egyik legegyszerűbb alternatív pengetési gyakorlat (és a metálosok kedvence) az egyhúros séta a 12. bundig. Ennek során a mutató-, a középső-, a gyűrűs- és a kisujjaddal egyszerre négy bundot sétálsz felfelé. Extra kihívást jelenthet, ha váltogatod a négy hangból álló fel- és le- majd le- és felmeneteket.
Variációk:
Leütés helyett felütéssel kezdj.
Játszd a gyakorlatot bármelyik húron
vagy játszhatod az alább E moll mintát:
Triólásan már nehezebb lesz:
Gyakorlat 2: Külső pengetés
A figcsi sokkal könnyebb, mint amilyennek látszik. Négy hangból áll, két triolából — az első emelkedő, a második ereszkedő. Ha egyszer belekerülsz a ritmusba, az ujjaid egy 8-as típusú mintázatban fognak áramlani.
Gyakorlat 3: Belső pengetés
A gyakorlásnak egyik legegyszerűbb módja, hogy az egyik ujjadat egy húron rögzíted, míg a másikkal egy szomszédos húron sétálsz felfelé a fogólapon. Amint a kisujjad eléri a határt, csúsztasd fel a rögzített ujjat (orgonapontnak hívják amikor egy rögzített hang körül „sétálsz” a nyakon) egy új pozícióba.
Gyakorlat 4: „Pók” gyakorlatok
A pókgyakorlatok az alternatív pengetés egy másik kiváló gyakorlata. Ezek fel- és leséták kombinációját foglalják magukban a húrokon keresztül illetve a fogólapon fel és le. A vízszintes és függőleges mozgások keveredésével a pókgyakorlatok mindenre kiterjedő edzést jelentenek mind a bal, mind a jobb kezed számára.
Több száz különböző pókgyakorlatot találhatsz az interneten. Néhány egyszerű 1-2-3-4-es walkupot tartalmaz mind a hat húron. Mások a húrok átugrását tartalmazzák. Egyesek még az 1-2-3-4 sorrendet is megkeverik. 1-3-2-4 vagy 4-2-3-1 lehet jó kihívás, nem?
Gyakorlat 5: Pentaton skálafutamok
A kromatikus skála mellett a pentaton skála a legjobb skála, amit az alternatív pengetés gyakorlásához használhatunk. Mivel húronként csak két hang van benne, kényelmes le-föl pengetési mintát hoz létre, ahol minden egyes leütésnél húrt váltasz.
Ha extra kihívást szeretnél, próbáld meg a húrokat minden egyes felütésnél cserélni.
A pentaton skála nélkülözhetetlen eszköz minden könnyűzenei gitáros számára. Ha már elsajátítottad a váltakozó pengetéses futamokat, próbáld ki a húr kihagyásokat, hammer-onokkal, pull-offokkal, slide-okkal, hajlításokkal fűszerezni a gyakorlást. Ki tudja? Lehet, hogy felfedezed a tökéletes szólót!
Végső gondolatok
A váltott pengetés talán nem kap annyi elismerést, mint a feltűnőbb „sweep” és a „economy” változatok. De ez egy praktikus alternatíva, amely segíthet bármit eljátszani egy alap blues shuffle-től egy 9 perces metal szólóig. Nem mellesleg érdemes megnézni Mr. Bonamassa-t szóló közben, ő aztán mesteri szintre fejlesztette a váltott pengetést!
A megfelelő technika alkalmazásával és gyakorló feladatok segítségével a saját játékstílusodhoz juthatsz el. Mielőtt észrevennéd, úgy fogsz zúzni, mint a profik!
Íme egy videóm a témában: