10 gyakori hiba, amit a kezdő gitárosok elkövetnek

Picture of Etele

Etele

Kezdő gitárosként könnyű beleesni bizonyos hibákba, amelyek akadályozhatják a fejlődésedet és gátolhatnak abban, hogy felfedezd a benned rejlő lehetőségeket. Ebben a cikkben megnézzük a 10 leggyakoribb hibát, amit a kezdő gitárosok elkövetnek, és tippeket kapsz, hogyan kerülheted el őket.

1. Nem megfelelően hangolod a gitárt

Az egyik leggyakoribb hiba, amit a kezdő gitárosok elkövetnek, hogy nem hangolják megfelelően a gitárjukat. Egy rosszul hangolt gitár nem szól jól, és megnehezítheti az új akkordok, dalok megtanulását, ráadásul a környezetedben élőket is zavarhatja. Persze, ha ez nem indok, akkor arra gondolj, hogy a füled megszokja a helytelen hangzatot.

Így elveszíted azt a lehetőséget, hogy később, amikor már a „füledben van” az akkord, akkor fölismerd, így aztán hallás után is el tudj játszani egy-egy dalt, ami, hidd el, nagyon menőnek számít a környezetedben!

2. Következetlenül gyakorolsz

Egy másik gyakori hiba, amit a kezdő gitárosok elkövetnek, hogy nem gyakorolnak következetesen. A gitártanulás időt és erőfeszítést igényel, és a fejlődés igazán lassú lesz, ha csak időnként gyakorolsz.

Annak idején én fiatal felnőttként, (végre) saját fizetésből jártam gitártanárhoz. És bizony nem mindig volt időm gyakorolni.

Előfordult, hogy 2-3 hónapig is tanultam egy dalt (szólóval együtt), mert amit megtanultam az egyik nap, azt néhány nap kihagyás után elfelejtettem. Persze olyan is volt, hogy két gitáróra között egyáltalán nem sikerült gyakorolni. Aztán rájöttem, hogy mindenképp rá kell szánni az időt és úgy alakítottam a napot, hogy legalább negyed óra beleférjen. Jobb szinten tartani, mint felejteni.

3. Nem a helyes technikát gyakorlod

A megfelelő technika elsajátítása elengedhetetlen a hatékony gitározáshoz és a sérülések elkerüléséhez. Győződj meg róla, hogy minden akkordhoz és technikához megtanulod a helyes ujjtartást, és lassan gyakorolj, hogy megbizonyosodj arról, hogy helyesen csinálod.

Az a fontos, hogy az fog menni, amit gyakorolsz. Ha gyorsan játszol, hibákkal, azzal bizony a hibákat gyakorlod, aztán meg lehet szenvedni a korrigálással. Inkább játszd el jól!

4. Nem használsz metronómot

A metronóm értékes eszköz a ritmusérzék és az időzítés fejlesztéséhez. Sok kezdő gitáros elhanyagolja ezt az eszközt, pedig nagy különbséget jelenthet a játékodban. Kezdd a gyakorlást metronómmal, lassú tempóban, és fokozatosan növeld a sebességet, ahogy fejlődsz. Így később fogsz tudni másokkal is játszani, vagy felvételre, esetleg háttérsávra. Voltam olyan zenekarban, ahol a gitáros nem tudta tempóban eljátszani a saját(!) riffjét beszámolásra.

5. Nem hallgatod magadat játszani

Fontos, hogy hallgasd magadat játszani, hogy be tudd azonosítani azokat a területeket, amelyek fejlesztésre szorulnak. Használj valami felvevőkészüléket vagy alkalmazást, hogy rögzítsd, ahogyan játszol, és hallgasd vissza a felvételt!

Egyrészt azonnal hallod, hogy mit kellene másként játszani. Másrészt egy adott idő után komoly összehasonlítási alapod lesz, és megveregetheted a vállad, hogy mennyivel jobban játszol most, mint korábban.

6. Nem tanulsz zeneelméletet

A zeneelmélet tanulása ijesztőnek tűnhet, de elengedhetetlen a zene működésének megértéséhez és a játékod javításához. Kezdd az alapokkal, például az akkordok és skálák megértésével, és fokozatosan építsd fel a tudásodat innen.

A zeneelmélet nem rakétatudomány. Nem kell mindent is tudni, de a hangok nevei, a tabulatúra olvasása vagy hogy mi a különbség a dúr és moll között, szerintem alapvető. Arról nem is beszélve, hogy nem fogsz tudni megtanulni egy dalt, ha nem tudod, melyik az A húr vagy A moll. Ha valaki azt mondja, hogy a dal akkordmenete E moll, G dúr, D dúr és C dúr, akkor nem árt, ha tudod, mit kell lefogni… Egyszerű (a) dal, igaz?

7. Nem használod a kisujjad

Sok kezdő gitáros elhanyagolja a kisujját, ami korlátozhatja játékképességét. Gyakorold a kisujjad használatát akkordok és skálák játszása közben, és hamarosan javulást fogsz észrevenni a játékodban. Elvégre öt ujj van a kezeden, hát akkor miért dobnád el azt a lehetőséget, hogy használd? Django Reinhartd-nak csak két mozgatható ujja volt a bal kezén. Képzeld, hogy játszott volna, ha a többit is használja! Mennyit gyakorolhatott?

8. Végigrohanod a nehezebb részeket

Amikor egy dalban nehéz résszel találkozol, csábító lehet, hogy átrohanj rajta, hogy eljuss a könnyebb részekhez. Ez azonban hátráltathatja a fejlődésedet, és megakadályozhatja, hogy fejlődj. Szánj rá időt, és gyakorold a nehéz részeket lassan és pontosan, amíg helyesen nem tudod eljátszani őket.

Vagy persze fordítva is el lehet ezt követni, gyorsan eljutsz a nehéz részhez, aztán lelassulsz. Én jártam így sokszor. Nem szól jól a dal, ha hirtelen a felére lassul, amikor az eredeti tempója nem változik…

9. Elkerülöd a barré akkordokat

A barré akkordok, amelyeknél egy ujjal több húrt is lefogsz, eleinte nehezen játszhatóak, de a dalok és stílusok széles skálájának lejátszásához elengedhetetlenek és a segítségükkel javíthatod általános játékkészségedet. Sok kezdő gitáros kerüli a barré akkordokat, mert nehéznek vagy kényelmetlenül játszhatónak találja, de gyakorlással és megfelelő technikával elsajátíthatod őket.

10. Nem élvezed

A gitártanulásnak szórakoztatónak kell lennie! Ha nem élvezed a folyamatot, könnyen elkedvetlenedsz és feladod. Ügyelj arra, hogy olyan dalokat és technikákat válassz, amelyeket élvezel, és ne félj kísérletezni különböző stílusokkal, műfajokkal.

Nos, tehát, ezeknek a gyakori hibáknak az elkerülése segíthet gyorsabban fejlődni és jobb gitárossá válni, de segíthetek én is, ha szeretnéd. Győződj meg róla, hogy következetesen gyakorolsz, megtanulod a megfelelő technikát és közben jól szórakozol. Elkötelezettséggel és kemény munkával hamarosan úgy fogsz gitározni, mint egy profi… vagy jobban! 😊

 

Picture of Etele

Etele

Hasonló cikkek