Az improvizáció lehet a gitározás egyik legizgalmasabb és legkreatívabb aspektusa, de sokak számára mégis félelmetes feladatnak tűnhet. Hogyan lehet tehát rutinszerűen gyakorolni, hogy egyszer természetessé váljon az improvizálás? Ebben fogok most segíteni hat hatékony gyakorlási módszerrel.
1. lépés: Pentaton skálák variációi
Az improvizáció alapja, hogy nagyon jól ismerjük a használt skálákat. Kezdjük az egyszerűbb pentaton skálákkal! Vegyük például az A-moll pentatont. Ne csak felfelé-lefelé játsszuk mechanikusan, hanem próbáljuk ki a következő variációkat is:
- Minden hangot kétszer játszunk
- Hármas csoportokban játsszuk a hangokat
- Véletlenszerű sorrendben, de csak a skála hangjait használva
- Különböző ritmusképletekkel (nyolcadok, tizenhatodok, szinkópák)
- Különböző húrfogásokból indítva a skálát
Ezekkel a gyakorlatokkal alaposan megismerkedünk a skála hangjainak viszonyaival, és később könnyebben tudunk rájuk építeni az improvizációban.
2. lépés Fókusz a ritmusra
A következő lépés, hogy ne csak a hangokra, hanem a ritmusra is figyeljünk. Játsszunk egyszerű, 1-2 ütemes dallammotívumokat, de változtassuk meg a ritmusukat:
- Pontozott ritmusok
- Szinkópák
- Tizenhatod és nyolcad kombinációk
- Külön kézzel eltérő ritmusokat játszani
Ezzel fejlesztjük a ritmusérzékünket és késztetjük az agyunkat arra, hogy kreatívan gondolkodjon a dallamok felépítésén.
3. lépés: Skálák és arpeggiók keverése
Egy másik hatékony gyakorlat, ha kombináljuk a skálafutamokat és az akkordtöréseket (arpeggiók). Játsszunk egy egyszerű 2-4 ütemes szekvenciát, amiben felváltva használunk skálafutamokat és arpeggio-szerű futamokat. Próbáljuk meg változatosan, kreatívan összekötni őket!
Ez azért hasznos, mert megtanuljuk, hogyan építhetünk dallamokat a skála hangjaiból és az akkordok hangjaiból is. Később ez szabadabbá teszi az improvizációnkat.
4. lépés: Hallásfejlesztés és éneklés
Az improvizáció egyik legfontosabb eleme, hogy a fülünkkel vezéreljük a játékunkat, és ne csak a kézügyességre hagyatkozzunk. Ezért érdemes időt szánni a belső hallás fejlesztésére is.
Próbáljunk meg minden új dallammotívumot vagy skálafutamot előbb elképzelni, „meghallani” a fejünkben, mielőtt lejátszanánk a gitáron. Majd énekeljük is el őket, mielőtt lejátszanánk. Ezzel összekapcsoljuk a hallást, az elmét és az ujjakat.
5. lépés: Dallamépítés és frázisok ismétlése
Egy hasznos technika, ha előre eltervezett, rövid dallamfrázisokból építkezünk az improvizációnkban. Játsszunk el 2-4 ütemes, jól megjegyezhető dallamokat, majd ismételjük meg őket variációkkal:
- Más regiszterben játszani
- Megfordítani a dallammenetet
- Más ritmusképletekkel eljátszani
- Kiegészíteni, bővíteni a frázist
Ezzel megtanulunk logikus, kifejező dallamokat szerkeszteni, ami kulcsfontosságú az improvizáció szempontjából.
6. lépés: Szabad improvizáció backing trackekre
Az előző gyakorlatok után itt az ideje, hogy kipróbáljuk a szabad improvizációt is! Tegyünk fel egy egyszerű blues vagy poprock alapot, és kezdjünk el szabadon játszani a dallam felett.
Bár lehet, hogy egy looper pedállal jobban jársz 😉
Ne aggódjunk, ha az elején még kapkodónak érezzük magunkat. Koncentráljunk arra, hogy a fülünkre hagyatkozzunk, és próbáljunk meg egyszerű, de kifejező dallamokat játszani. Idővel egyre magabiztosabbak leszünk benne.
Záró gondolatok
Az improvizáció egy folyamatos tanulási és gyakorlási folyamat eredménye. Ha rendszeresen időt szánunk rá, hamarosan látni fogjuk a fejlődést. Érdemes a fent bemutatott gyakorlatok közül kiválasztani azokat, amelyek a leginkább a te fejlődési igényeidhez igazodnak, és arra jobban fókuszálni. De a változatosság kedvéért próbáld ki a többit is rendszeresen!
Az Onlinegitár-Akadémiában erre is nagy hangsúly van fektetve, hogy helyes technikával és előre kidolgozott tervvel tanulj gitározni!
Itt egy kis gondolatébresztő videó a cikkhez: