Malcolm Young élete és öröksége

Picture of Etele

Etele

Malcolm Young nemcsak az AC/DC társalapítója és ritmusgitárosa volt, hanem a zenekar motorja és vezetője is. Ő volt a fő dalszerző és a zenekar hangzásának és stílusának megalkotója, aki a rocktörténelem jónéhány ikonikus riffjét és dalát alkotta meg. Emellett szerény és nagylelkű ember volt, aki törődött a családjával és a barátaival, és aki szerette a rajongóit. Malcolm Young a rock and roll ikonja volt, milliók hőse. Ő volt és mindig is ő lesz az AC/DC szíve és lelke.

Korai életútja és karriere

Malcolm Mitchell Young 1953. január 6-án született a skóciai Glasgowban. William és Margaret Young hatodik gyermeke volt, akik 1963-ban vándoroltak ki az ausztráliai Sydneybe. Malcolm zenészcsaládban nőtt fel, idősebb bátyja, George a sikeres The Easybeats együttes tagja volt, öccse, Angus pedig tehetséget mutatott a gitározáshoz. Malcolm 15 éves korában otthagyta az iskolát, és gépkarbantartóként kezdett dolgozni egy melltartógyárban. Emellett különböző helyi zenekarokban gitározott, például a Velvet Undergroundban (nem összetévesztendő az azonos nevű amerikai zenekarral).

1973-ban Malcolm és Angus úgy döntöttek, hogy saját zenekart alapítanak, és az AC/DC nevet adták neki, a váltakozó áram/egyenáram elektromos kifejezés után. Rávették Dave Evans énekest, Larry Van Kriedt basszusgitárost és Colin Burgess dobost a csatlakozásra, és elkezdtek koncertezni Sydney környékén. Malcolm volt a zenekar vezetője és fő dalszerzője, míg Angus volt a szólógitáros és a vizuális középpont, akinek a védjegyévé vált az iskolás egyenruha viselése. A zenekar hamar hírnevet szerzett energikus és hangos fellépéseiről, valamint nyers és egyszerű rock and roll stílusáról.

1974-ben az AC/DC lecserélte Evanst Bon Scottra, a karizmatikus énekesre, aki erőteljes hanggal és vad személyiséggel rendelkezett. Scott a zenekar dalszövegeihez is hozzájárult, humorral és lázadással fűszerezve. A zenekar szerződést kötött az Albert Productions kiadóval, amely George Young és társa, Harry Vanda tulajdonában volt, aki az albumaik producere is lett. Az AC/DC 1975-ben adta ki debütáló albumát, a High Voltage-t, amelyet még abban az évben a T.N.T. követett. Mindkét album sikeres volt Ausztráliában, és a zenekar néhány klasszikus dalát tartalmazta, mint például az „It’s a Long Way to the Top (If You Wanna Rock ‘n’ Roll)”, a „T.N.T.” és a „High Voltage”.

Gitár, stílus és a felszerelés

Malcolm Youngot széles körben elismerték minden idők egyik legkiválóbb gitárosaként, főként azért, mert az AC/DC-vel közel fél évszázadon keresztül egységes, felismerhető hangzása volt. Hangzása néhány kulcsfontosságú elemen alapult: a gitárján, a húrjain, az erősítőjén és a technikáján.

Malcolm választott gitárja egy 1963-as Gretsch Jet Firebird (G6131) volt, amelyet idősebb testvérétől, George-tól és Harry Vandától kapott. A „The Beast” becenevet adta neki, és az évek során rengeteget módosította. Eltávolította a nyak- és középső hangszedőt, és csak a híd hangszedő maradt meg, ami egy Filter’Tron volt. Eltávolította a hangszín- és hangerőszabályzókat, valamint a koptatót is. Lyukakat fúrt a testbe, hogy csökkentse a súlyt, és egy Badass hidat adott hozzá, hogy javítsa az intonációt. Az eredeti hangolókarokat Schaller hangolókarokra cserélte, és egy hevederzár-rendszert is beépített. Ezt a gitárt használta karrierje nagy részében, és ez lett a „signature” hangszere.

Malcolm húrjai szintén meghatározóak voltak a hangzása szempontjából. Gibson húrokat használt, .012-.058-as vastagságban, beleértve a tekercselt G húrt is. Ezek a húrok nagyon vastagok és nehezen hajlíthatóak voltak, de erőteljes és ütős hangzást adtak neki. A gitárját egy fél hanggal lejjebb, Esz-re hangolta, hogy könnyebb legyen játszani rajta, és hogy megfeleljen Bon Scott énekhangjának.

Malcolm erősítője egy Marshall Super Lead 100 wattos fej volt, amelyet egy Marshall 4×12-es szekrénnyel használt. A hangerőt 3 körülire állította, ami elég hangos volt ahhoz, hogy az akkordok élesen és tisztán szólaljanak meg, de ne legyen túl torz. Egy vezeték nélküli rendszert is használt, amely állítása szerint némi tömörítést és fenntartást adott a hangzásnak. Nem használt semmilyen effektpedált, kivéve egy Schaffer-Vega Diversity Systemet, ami egy vezeték nélküli adó és vevő volt, amely egy boostot és egy limitert is tartalmazott.

Malcolm technikája is elengedhetetlen volt a hangzásához. Agresszíven pengetett, nagy erővel és pontossággal. Fender Extra Heavy pengetőt használt, amelyet ferdén tartott, hogy éles „attack”-ot (a hang szinte pattan) hozzon létre. A bal kezét arra is használta, hogy elnémítsa azokat a húrokat, amelyeket nem akart megszólaltatni, ezzel feszes és tiszta hangzást hozva létre. Többnyire nyitott akkordokat játszott, ami teltebb és gazdagabb hangzást adott neki, mint a barre akkordok. Egyszerű és hatásos hangzás megteremtése érdekében power akkordokat is használt, amelyek egy akkord alap- és ötödik hangjából állnak. Néhány akkordfordítást is használt, ami az akkordban lévő hangok sorrendjének megváltoztatását jelentette, hogy változatosságot és kontrasztot teremtsen. Ütős Riffeket használt, amelyek rövid dallamfrázisok voltak, a dal során ismétlődtek, hogy „horgokat” és groove-okat hozzon létre.

Malcolm Young gitárstílusa egyszerű, de hatékony volt. Erőteljes és ütős hangzásával a rocktörténelem néhány legemlékezetesebb és legmegkapóbb dalát hozta létre. Olyan hard rock játékosok légiójára volt hatással, mint a Metallica James Hetfieldje és a Guns N’ Roses Izzy Stradlinje. Ő volt az AC/DC gerince és motorja, ő adta az alapot és a groove-ot a dalaikhoz.

Szerepe az AC/DC-ben

Malcolm Young nemcsak az AC/DC ritmusgitárosa volt, hanem a zenekar társalapítója és vezetője is. Ő volt a fő dalszerző és a zenekar hangzásának és stílusának megalkotója. Ő volt az ötletgazda a riffek, a horgok és a feldolgozások mögött is, amelyek egyszerűek, de hatékonyak voltak.

Malcolm volt az, aki kitalálta az AC/DC nevet, miután meglátta egy varrógépen. Ő volt az is, aki felvette és kirúgta a zenekar tagjait, és ő hozta meg a végső döntéseket az albumok és a turnék tekintetében. Ő volt az is, aki összetartotta a zenekart a hullámvölgyeken és a mélypontokon keresztül, és aki fenntartotta a zenekar integritását és vízióját.

Malcolm volt az is, aki a legtöbb dalt írta a zenekar számára, Angusszal és néha Bon Scottal vagy Brian Johnsonnal együtt. Ő volt az, aki kitalálta a riffeket, amelyek a dalok fő részei voltak, és amelyek meghatározták a zenekar hangzását. Ő volt az is, aki a dalokat hangszerelte, ő döntött a szerkezetről, a tempóról, a hangnemről és a dinamikáról. Ő volt az is, aki az albumok producere volt, George Younggal és Harry Vandával, vagy Robert John „Mutt” Lange-val, vagy Bruce Fairbairn-nel együtt. Ő volt az is, aki a legtöbb gitárszólamot játszotta az albumokon, a ritmus- és a szólószólamokat is ő játszotta, és csak a szólót hagyta Angusnak.

Malcolm volt az is, aki a színpadon vezette a zenekart, megadva a tempót és a zenei hangulatot a koncerteken. Ő volt az is, aki támogatta Angust, mégpedig szilárd és egyenletes ritmusával, és teret adott neki, hogy csilloghasson a feltűnő és frenetikus szólóival. Ő volt az is, aki a basszusgitárossal és a dobossal együtt a háttérvokálokat énekelte, némi harmóniát és mélységet adva a daloknak.

Malcolm Young volt az AC/DC szíve és lelke, a ragasztó, ami összetartotta a bandát, és a zseni, aki naggyá tette a zenekart. Ő volt a zenekar meg nem énekelt hőse, aki a háttérben maradt, de aki nélkülözhetetlen volt a zenekar sikeréhez. Ő volt az, aki az AC/DC-t minden idők egyik legjobb hard rock bandájává, és a zenetörténet egyik legnagyobb hatású és legnépszerűbb együttesévé tette.

Utolsó évek és nyugdíjba vonulás

Malcolm Young utolsó éveit egészségügyi problémák és személyes tragédiák jellemezték. Tüdőrákban szenvedett, amelyet 2008-ban legyőzött, és szívbetegségben, amely miatt 2013-ban pacemakert kellett beültetni. Emellett demenciában is szenvedett, ami kihatott a memóriájára és a gitározási képességére. A zenekarból 2014-ben vonult vissza, helyét unokaöccse, Stevie Young vette át, aki a zenekar utolsó, Rock or Bust című albumán és az azt követő turnén ritmusgitározott.

Malcolm Young 2017. november 18-án, 64 éves korában halt meg, családja és barátai körében. Gyászolták zenekari társai, rajongói és kortársai, akik minden idők egyik legnagyobb rockzenészeként, igazi legendaként méltatták. Malcolm Young olyan zenei örökséget hagyott hátra, amely örökké élni fog, és olyan szellemiséget, amely generációkat fog inspirálni.

Összefoglalás

Malcolm Young több volt, mint egy ritmusgitáros. Ő volt az AC/DC társalapítója és vezetője, minden idők egyik legsikeresebb és legbefolyásosabb hard rock együttesének. Ő volt a fő dalszerző és a zenekar hangzásának és stílusának megalkotója. Emellett alázatos és nagylelkű ember volt, aki törődött a családjával és a barátaival, és aki szerette a rajongóit. Malcolm Young a rock and roll ikonja volt, és milliók hőse. Ő volt és mindig is ő lesz az AC/DC szíve és lelke. 2003 óta a Rock And Roll Hall od Fame halhatatlanjai közé tartozik

És, ha szeretnéd hallani is, mit tanulhatunk tőle, készítettem egy videót a témában, és meg is tanulunk egy jó kis dalt tőlük:

Picture of Etele

Etele

Hasonló cikkek